9 Mayıs 2011 Pazartesi

Asla Yanlış Anlamayın! Gitmeyin Demiyorum...

Giriş :
Size sadece beklentilerimi ve karşılanma durumlarını anlatacağım. Yani, git ya da gitme şeklinde hiçbir yorumda ya da yönlendirmede bulunmayacağım. 
Kurumdan herhangi biri olur da "okursa" başıma ekşimesin.
Bu duruma rağmen de yazıdan dolayı şikayetçi oluyorsa otursun kendisini sorgulasın.

Ben müşteriyim ve hizmet almak için emsallerine göre daha fazla üyelik ücreti ödüyorum. Dolayısıyla kendi açımdan bakıp eleştirmek benim en doğal hakkım. Yani belki kendilerini geliştirirler... Yersen.. :D

Giriş ile Gelişme Arası Durum :

3 ay kadar önce bir arkadaşımın "sıtma göbeğini içine çekme" demesinden sonra içime oturdu ve ev arkadaşımla birlikte dedik ki ;

Olm bu yaşta bu şekil olmaz. Bari yaza kadar biraz efor sarfedelim de bişeye benzeyelim. 
E tabi bunun için de spora fitnessa falan gitmek gerekiyordu. Ancak işimiz oldukça yoğundu. Zira, eve bile uyumaktan uyumaya gider olmuştuk.ç

Ama kararlıydık. 

Azıcık araştırdıktan sonra NOA GYM adlı bu gün üyeliğinin son günü olan spor salonunu bulduk ve bana "sıtma göbeğin var" diyen arkadaşımın tavsiyelerini dinlemeyip sırf yakın diye emsallerinin aylık bedelinin yaklaşık iki katı kadar ücret ödeyerek üyeliğimizi başlattık. 

Burasının çok üyesi yoktu. Ya da bizimle aynı saatlere denk gelmiyorlardı. Dolayısıyla eğitici kadrosundan yararlanma oranımız daha da artacak diye düşünmüştük..

YANILMIŞIZ :(

Üyeliğin ilk gününde bir omzumun diğerinden birkaç milimetre daha aşağıda olduğunu öğrendim. (Daha çok sağ elimi kulanmamla (sağlak olmamla) ilgili olabilir miydi acaba?

Üyelik yapılırken anlatılan testler 4. gelişimde yapılmıştı. O da benim çirkefleşebilme potansiyelimi gösterdikten sonra oldu. Lütfen testlerim yapıldı. E yağım tuzum iyiymiş, ama şekil vermem gerekiyormuş.

Başlangıç programı uygulayacağız dendi. Okey dedik. Çünkü o hoca idi ve ona güveniyorduk. 45 gün sonra esas programa geçilecekti.

Bakkal listesi hazırlarcasına bir program şipşak hazırlandı. Gelenlere verilen standart programmış. Diğer yerlerde de arkadaşlarımdan duyduğuma göre aynı şekilde hazırlanıyormuş.

Neyse dedik devam ettik.

Sıra geldi hareketlerin gösterilmesine..

Bu böylei Hop öbür alete...

Bu da şöyle.. hoooop öbür makinaya

Bunu da şöyle tutuver çekiver..

Dambılı kaldır indir. Heeh tamam şimdi bu hareket....

İyi de ben bazen arkadaşlarımın bile isimlerini karıştırıyorum. Bu komplex hareketleri mi kafamda tutucam.. 

Dedim, ben çabuk unuturum. Birkaç kez gösterirsiniz umuyorum diye... " Ay tabi canım" dedi bayan eğitmen.

Ama tabi artık bir kere ayna kırıldı. Kendi yansımanızı görebilirsiniz ama asla eski görüntüyü elde edemezsiniz. 

Başka bir hocanın kontrolü altında spora devam etmek istediğimi belirttim. Tamam dediler. 

Meğer sadece adımı ezberlemesiymiş eğitmenin benimle ilgilenmesi kavramı. Ooo naber, muhabbet bilmemne gırla. Habire konuşalım..

Ama ben sohbete gelmedim. Spor yapıcam. 

Şevkim var. Heyecanım var.. Sıtmalı bir etopyalının göbeği var. Gitmeli... Muhabbetle gideydi Kate Moss gibin olurdum...

Diğer arkadaşım bana baktıkça -zihni daha kuvvetli olduğundan ve eğitmeni de başka olduğundan diye tahmin ediyorum- 
 olm öyle miydi o?
 Bilmiyorum ben de bana öyle değil böyle gösterdiler...
Hımm dur en iyisi bir bilene danışalım...
Eğitmen arkadaşın yanına gidip bişey sorucam dediğimizde yüzünü bize çevirmeden eliyle, bir öğrencinin derste söz istemesi gibi, bir dakika hareketi yaptı ve bekledik. 

Aldığımız cevap çok acıydı..

Şu an özel dersteyim. Sonra. 

Ders bitti sorduk.

İlgilenmemi istiyorsanız özel ders alın abi hehehe  diyerek gönlümüzde taht kurdu..

Ne yani ? Şimdi biz neyin parasını ödedik buraya? Ben ve arkadaşım 3 aylık ödediğimiz para ile eve bir station alıp kullanabilirdik. Ama bi yerimiz sakatlanız, takibi olmaz diye dedik spor salonuna gidelim...

Özel ders alacakmışız. BREH!

Tabi ki ben demiyorum etrafımızda pervane olsunlar. Bu zaten bencillik olur. Ama arkadaşım bu kadar da aleni ve lönk diye olmaz. 

Yine sineye çektik. (İçimizdeki Küçük Emrah çok fenaa) Salon aktivitelerine asıldık biz de. Yoga, Pilates, Spinning, Crunch.... Ama yine de keyfimiz kaçtı bir kere...

Sonra bir gün, FitVibe denen o titreşimli alet ile çalışmak istediğimi söyledim. Çünkü internette ve dergilerde okuğum makalelere göre epey enteresan ve kas gelişiminde etkili bir aygıttı...

Yine ne dendi bilin bakalımm.

ÖZEL DERS ALMALISIN!!!

Haydaaa.. E ama biz kayıt olurken sadece o hardcore pilatesin, masajların ve kung-fu modeli o dersin dahil olmadığını söylemiştiniz..

Yok canım, ama istersen bir hareket gösterebilirim..

Allah razı olsun, gerek yok...

Acaba WC, duş falan da dahil miydi üyeliğimize?

Her şeye rağmen 2 ay geçmiş gitmişti bile, artık yeni programa geçmeliydik. Yaz git gide yaklaşıyor, zaman daralıyordu. Göğüsler öne fırlamalıydı.. Ama sadeece sıtmamın şiddeti azalmıştı. 

Yalvar yakar, program yaptırdım... O da tabi bakkaldan alınacaklar modunda, sormadan, konuşmadan yapılmıştı bile. 

Ama hareketlerin hangi kası çalıştıracağı, nasıl yapılacağı yok tabi. Şu şöyle, bu bilmemne. 1 dakika bile sürmedi 12 hareket! Artık var da sen hespla hızı. Bu arada salondada kimsecikler yok. Hani diğerleriyle ilgilenmeli, bilmem ne dersin ama yok öyle bişey...

Bu arada salon dersleri nedense bir türlü artık eskisi gibi takvimine uymuyordu. Telefonuma ilmek ilmek işledim salon derslerinin saatlerini, ancak ben  gittiğimde çoktan başlamış oluyordu. E ama 15 dakikası var dediğimde de "Saati değişti, öne alındı... Aaaa senin haberin yok mu? Mail attık herkese ya?" dendi. 

Eee bana mail falan gelmedi. Hem mail adresim sizde, hem de facebook hesabımın adı soyadı... Hayrola? 

Aaa o kadar indirimler oldu masajlarda, özel pilates derslerinde... Etkinlikler yaptık falan... Hiç biri gelmedi mi ?

Anlatma bari istersen... 

Neyse bundan sonra yollarız... 

Yollamayın, üyelik bitti... İsabet de oldu gerçi, zaman kaybediyorum burda. Hem de keyfim kaçıyor. 

ŞOK! Nasıl yani ?

Arkadaşım, ne mail var ne bişey. Dedim ve tüm size anlattığım gibi ona da  anlattım.

Bana telafi edeceğini söyledi. Ama bunları ona üyeliğimi uzatsın diye söylemedim. Zira gitmeyi de düşünmüyorum uzatsa bile. Değişen ne olacak ?

SONUÇ:

Ben müşteriyim ve verdiğim paranın karşılığının en iyisini almaya çalışıyorum. Ağaçtan toplasam parayı, al derim umrumda değil... Aslında para da sorun değil. Ben spor salonunda stres olup gerileceksem ne anlamı var gelmenin? 

Yetiştirilen hocaların da kaçması benim değil senin sorunun sevgili işletmeci. Tamam çok şeker bi insansın, güler yüz falan ama yani yetmiyor ne yazık ki. Ve bu başarısızlığının ceremesini ben çekmek istemiyorum. Ama çektik işte...

Ayrıca, işimden dolayı sana müşteri yollayabileceğimi biliyorken nasıl oluyor da "kaz gelecek yerden tavuk esirgiyorsun" anlamadım. Şimdi, müşterilerimizden hiçbirini size yönlendirmeyeceğim gibi, acı tecrübelerimi de sanal ortamda okuyucularımla paylaşıyorum. 

Ne ekersen onu biçersin. 

Üzgünüm. Kızgınım da. 

4 yorum:

 1. ben senin kadar kibar degilim. dogrudan gitmeyin diyorum... hem de spor hocasi olarak... New york'ta bu isin egitimini almis ve calismis biri olarak 7 ay once dondugum istanbul'daki gymlerin icler acisi halini gordum. once guldum, sonra giderek sinirlenmeye basladim. egitimsizlik bir yandan, profesyonellikten uzaklik obur yandan... buna birde gelenleri potansiyel sakatlama riskini gorunce "solo" calismaya karar verdim. mac'ler, hillside'ler hepsi boyle. onemli olan, para harcanan mekanin buyuklugu, luksu hocalarin egitimi degil.
  hande bertelsen

  YanıtlaSil
 2. Bende solo takılıyorum en iyisi yavaş ama hissederek ilerlemek. 😎

  YanıtlaSil
 3. Bende solo takılıyorum en iyisi yavaş ama hissederek ilerlemek. 😎

  YanıtlaSil
 4. Bende solo takılıyorum en iyisi yavaş ama hissederek ilerlemek. 😎

  YanıtlaSil

Fotolar

Camera is a responsive/adaptive slideshow. Try to resize the browser window
It uses a light version of jQuery mobile, navigate the slides by swiping with your fingers
It's completely free (even though a donation is appreciated)
Camera slideshow provides many options to customize your project as more as possible
It supports captions, HTML elements and videos.